Ovacık Doğal Tarım ve Kooperatif Çalıştayı Düzenliyor

Ovacık Doğal kooperatifi bünyesinde yer alan üretim ve tüketim kooperatifleri kolektifleri; 16-17 Temmuz tarihlerinde, Dersim Belediyesi Hizmet Binası’nda, “Topraktan Göğe Yaşamın İzinde Tarım ve Kooperatif Çalıştayı” düzenliyor. Onlarca kooperatif, birlik, kolektif, sendika, meslek örgütünün katkılarıyla düzenlenecek olan çalıştay, geleceği birlikte planlamayı amaçlıyor.

Çalıştay’ın oturum başlıkları şöyle:

1. Oturum: Kooperatifler ve Ortak Çalışma,

2. Oturum: Toprak Etiği, Tarım, Tarım Politikaları ve Krizler,

3. Oturum: Tohum ve Tohum Politikaları,

4. Oturum: Yerel Yönetimler ve Kooperatifler

5. Oturum: Gıda ve Gıda Politikaları, Gıda Toplulukları ve Tüketici Hakları,

6. Oturum: Kadın Emeği ve Kooperatifler.

2015 yılında, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve beraberindeki kolektifin öncülüğünde Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri kuruldu. Kooperatifin temel ilkeleri; ekosistemi koruma, doğal üretimi teşvik etme, kadın emeğini görünür kılma, üreticiyi ve tüketiciyi destekleme olarak belirlendi.

Kolektiften Çalıştaya Davet

Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri Kolektifi’nin “Topraktan Göğe Yaşamın İzinde Tarım ve Kooperatif Çalıştayı”na yönelik açıklaması şu şekilde:

Ülkemizin ve dünyanın farklı coğrafyalarında bizden önce ya da bizden sonra var olan ve aynı anlayışla çalışma yürüten sayısız üretim ve tüketim kooperatifi, birlik, üretim kolektifi, sendika, meslek örgütü ve tek tek bireylerin olduğunu bilerek onlarla bağlar kurmaya, onlardan öğrenmeye ve dayanışmayı büyütmeye çalıştık.

Doğru yolda olduğumuzu biliyoruz. Birçoğumuz birbirimizi tanımasak da bizden sonraki nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Tüm bu tecrübelerimizi ortaklaştırmak, dayanışmamızı güçlendirmek ve ortak amacımızı büyütmek için üretim ve tüketim alanının sorunlarını değerlendirdiğimiz, çözümlerini tartıştığımız bir Çalıştay düzenlemekteyiz.