Özel İdare Görevini Yapmayınca Dersim Belediyesi Devreye Girdi

Tunceli İl Özel İdaresi sorumluluk alanında bulunan köy ve mezralara su vermeyince devreye Dersim Belediyesi girdi.

Yeni Dersim gazetesinin haberine göre, Dersim Merkez Güleç Köyü’ne bağlı Doluca, Bağlarbaşı Mezrası ile Atlantı Köyü’ne bağlı Haraba Mezrası yıllardır içme suyu sorunu yaşıyor. Bölgedeki köylüler kimi zaman tankerlerle kimi zaman ise eşek ve atlarla evlerine su götürüyor. Bölge halkının defalarca Tunceli İl Özel İdaresi ve Tunceli Valiliğine yaptığı başvurular sonuçsuz kalırken, bölgede yaşayanlar son çare olarak Dersim Belediyesine başvurdu.

Baldan Muhtarı Yusuf Aslan konuya ilişkin Dersim Belediye Meclisi’ne dilekçe verdi. Temmuz ayı meclis toplantısında yapılan görüşmede dilekçe gündeme alındı.  Baldan Muhtarı Yusuf Aslan, “Türkiye’deki tek sol sosyalist belediyeyiz. Biz burada hem insani hem de vicdani bir talepte bulunuyoruz. Bir bardak suyu paylaşamayacaksak vicdani yanımızı biraz sorgulamamız gerekiyor. Biz köye tankerlerle su çekiyoruz. Su yaşamsal bir ihtiyaçtır ve bu talebimizin karşılanmasını istiyoruz. Defalarca valilik ile özel idare ile görüşmemize rağmen talebimiz karşılanmadı” diye konuştu.

Mezralara Su Verilmesi Kararlaştırıldı

Konuşmaların ardından Dersim Merkez Güleç Köyü’ne bağlı Doluca, Bağlarbaşı Mezrası ile Atlantı Köyü’ne bağlı Haraba Mezrası’na su verilmesine ilişkin oylama yapıldı. Yapılan oylamada Tunceli İl Özel İdaresi’nin yetki alanında olmasına rağmen ilgili mezralara su verilmesi oy birliğiyle kararlaştırıldı.