Pülümür’de BalFest Coşkuyla Gerçekleşti

Dersim'in Pülümür ilçesinde Pülümür 24. Geleneksel Bal Festivali gerçekleştirildi.

Dersim’in Pülümür ilçesinde Pülümür 24. Geleneksel Bal Festivali gerçekleştirildi.

Festivalin açılışında konuşan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, festivalin ilk kez 1989 yılında dönemin kaymakamı ve belediye başkanı tarafından düzenlendiğini belirtti. Ancak zaman zaman yaşanan sıkıntılar nedeniyle festivalin ara verdiğini ifade etti. Başkan Tosun, Pülümür ilçesinin doğal güzellikleri ve bolluk içindeki kaynak sularıyla tanındığını ve bu avantajları gelecek nesillere temiz bir şekilde aktarmak istediklerini vurguladı.

Başkan Tosun, festivalin içeriğinin doğa, ekoloji, yaban hayatı ve arılar gibi doğal unsurlara odaklandığını belirtti. Ayrıca, arıların bir kilo bal üretmek için 14 milyon çiçeğe konması gerektiğini ve bu bilincin doğa ve ekolojik denge konusunda önemli olduğunu ifade etti.

Açılış programı, arı üreticilerine bal ikramıyla sona erdi.

Akşam başlayan konserde ise çeşitli konuşmalar gerçekleşti. 27. Dönem CHP Dersim milletvekili Polat Şaroğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşma gerçekleştirdi. Konserde Gülten Benli, Erdoğan Emir, Pinhani ve Umut Altınçağ sahne aldı. Coşkulu geçen konser sonrasında festival sonlandırıldı.