Rapor Yayınlandı: Dersim Çocuk Anne Olmayan Tek İl

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Türkiye’nin Utanç Tablosu Çocuk Anneler” raporunu kamuoyu ile paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ‘ Türkiye’nin Utanç Tablosu Çocuk Anneler’ raporunda, Türkiye’de son 20 yılda dünyaya gelen 18 bin 165 bebeğin annesinin 15 yaşından, 1 milyon 893 bin 5 bebeğin annesinin ise 19 yaşından küçük olduğunu açıkladı. Raporda, “Bir günde doğan 259 bebeğin annesi 19 yaş altında. Her gün doğan 71 bebeğin annesinin 17 yaşın altında olduğu, 2 bebeğin annesinin ise 15 yaş altında olduğu oraya çıktı. Aynı şekilde yaşı 17’den küçük olan çocuklar tarafından dünyaya getirilen bebek sayısı 515 bin 805; yani haftada 496 bebek” denildi.

Dersim 18 Yaş Altı Anne Olmayan Tek İl

18 yaş altı doğumun hiç olmadığı tek ilin Dersim olarak rapora yansıdı.

19 yaş altı doğum sayılarına bakıldığında; Dersim’de 19 yaş altı doğum sayısı 15.

Bayburt’ta 2’si 17 yaş altı olmak üzere toplam 11, Gümüşhane’de 3’ü 17 yaş altı olmak üzere 21 doğum gerçekleşti.

Veriler Eksik veya Saklanıyor

Toplumsal çöküşün her anlamda yaşandığı ülkemizde çocuklara dair sorunlar da her geçen gün artarak devam ediyor. Daha çocuk yaşta eğitimden koparılan ve evlendirilmek zorunda bırakılan kız çocuklarımızın ‘anne’ olması, çocuk sömürüsünün, yani cinsel istismarın yaygınlığının da kanıtıdır. Artan istismar vakalarına rağmen istatistiklerle düşük göstermeye çalışma çabaları da yetersiz kalıyor. Verilerin eksik ya da saklanmaya çalışıldığını; doğumların, istismarların bildirilmediğini geçmişte yaşadığımız olaylardan biliyoruz. Korktukları için hastanelere gitmeyenler, evde doğum yapanlarında tespiti gereklidir.