Silahlarla Köylere Girdiler: İşte Av İzni Verilen Köylerin Listesi

Dersim’de köylüler tedirgin. Avcı olduklarını belirten kişiler, tüfekleri ile köylere girdiler.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri, av mevsimi kapsamında avcıların bazı köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşim yerlerine kadar girmelerinin yasak olduğunu belirtti.

Meskûn mahalle 300 metreye kadar yaklaşmalarının yasak olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikâyet edebileceğini aktardı. 

“Spor Adı Altında Hiçbir Canlı Katledilemez!”

Dersim’de avcı olduklarını belirten bazı kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi halkı tedirgin ediyor. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma tepki göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, dünyada hiçbir canlı spor adı altında katledilemez. Bu tür durumlara sonuna kadar karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin de sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Dersim Av İzni Haritası Var

Dersim’e ait avlaklar haritasının bulunduğu öğrenildi. Haritada renklendirme ile kırmızı alan, yeşil alan, gri alan ve sarı alan gibi renklendirmeler mevcut. 

Haritada “İl genelinde çakal ve ada tavşanı avlanması yasaktır” uyarısı dikkat çekerken, yeşil renkle işaretlenen Milli Parklar’ın olduğu alanların “Özel kanunlarla korunan alanlar” olarak işaretlendiği, ava yasak alanların kırmızı, devlet avlağı alanlarının sarı, genel avlak alanlarının ise gri renkle işaretlendiği görülüyor.

“2022-2023 62 Tunceli Avlaklar Haritası” başlığıyla hazırlanan haritada; 

-Hozat ilçesine bağlı Türktaner Köyü

-Çemişgezek Payamdüzü ve civarındaki köyler ile 

-Pertek ilçesine bağlı Pınarlar, 

-Mazgirt’e bağlı Akpazar, merkeze bağlı Çiçekli, Kocakoç

-Nazımiye’ye bağlı Turnayolu, Sansa deresi bölgesi, Ertekli, Meretuş

-Pülümür’e bağlı Salördek,  Abrenk köyler gibi bir çok alanın devlet avlağı veya genel avlak olarak avcılar için serbest bırakıldığı görülüyor.