Sivas Katliamında Yaşamını Yitirenler Anıldı

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamında yaşamını yitirenler Dersim’de anıldı. Emek Partisi Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Bir daha böyle katliamlar ve kıyımlar yaşanmasın diye mücadelemiz sürecek, Sivas ölümsüzleri mücadelemizde yaşayacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Sivas Katliamı’nın 30. yılında Emek Partisi Dersim İl Örgütü, basın açıklaması yaptı. Seyit Rıza Meydanında yapılan açıklamaya partililerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı okuyan Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin, “Bu katliam sadece Madımak Oteli’nde yaşamını yitiren sanatçı ve aydınlara yapılmadı. Göz yumulan, kışkırtılan gerici güruhun yaktığı ateşle ülkenin bütün geleceğine de yön verildi. Bugün iktidar eliyle kurumlaştırılan faşizm, geçmişin katliamlarını yol yapmıştır. Sivas katliamının gerçekleştiği yıl yaşananlara bakmak yeterlidir. 90’lı yılların ilk yarısında çok sayıda Kürt demokratı, köylüsü, gazetecisi kaybedildi. Gözaltında kayıp vakaları yaşandı, yargısız infazlar gerçekleşti. Sivas kıyımı bu uzun zincirin bir halkasıdır” dedi.

Sivas Katliamının bir insanlık suçu olduğunu ve zaman aşımının kabul edilmemesi gerektiğini vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:

“Sivas katliamında diri diri yakılan aydınlarımızı, sanatçılarımızı, gençlerimizi unutmayacağız. Halkın nezdinde bu insanlık suçunun zaman aşımı yoktur. Sivas Katliamının faillerini biliyor, tanıyoruz.

Sivas’ta ki yangın sönmediği için 30 yıldan beridir, her 2 Temmuz’da Adalet talebimizi yineliyoruz! Yeniden yeniden katliamın gerçek faillerinin cezalandırılması için “adalet talebi”ni ve katliamın mekanı olan Madımak Otelinin “utanç müzesi”yapılması çağrısını dile getiriyoruz. Katliamın ardından “kebap evi” olarak işletilen Madımak Otelinin alt katı tepkilerin artması üzerine otel binası “Bilim ve Kültür Merkezi” yapıldı! Bu yıl da 2 Temmuz’a gelen günlerde cemevleri, Alevi örgütleri, ilerici demokrat çevreler ülkenin her yanında Madımak’ın “utanç müzesi” yapılması ve “Adalet” çığlığını bir kez daha yükseltiyorlar. Biz de bu sese Dersim’den ses katıyoruz. Madımak Oteli Müze yapılsın!

Sivas Katliamı’nın arkasındaki gerçek faillerin ortaya çıkarılması aynı kategoriden onlarca katliamın gerçek faillerinin ortaya çıkarılması mücadelesidir. Bu nedenle de aynı zamanda demokrasi mücadelesinin bir bileşenidir. Bu yüzden de unutmamak, unutturmamak sadece bir hafıza yenilemek değil mücadeleyi de yenileme, yeni bir enerjiyle mücadeleyi teşvik etme anlamına gelmektedir.

Bir daha böyle katliamlar ve kıyımlar yaşanmasın diye mücadelemiz sürecek, Sivas ölümsüzleri mücadelemizde yaşayacaktır.”

Kaynak: Gazete Perperik