Siyanürlü Altın Çalışmasına Maçoğlu’ndan Tepki: “İzin Vermeyeceğiz!”

Siyanürün doğayı katlettiği Erzincan/İliç’ten sonra sıra Dersim’de. İlk etapta Ovacık ilçesine bağlı Cevizlidere (Merxo), Otlu Bahçe (Xezku), Yazı Ören (Velolar) köyleri pilot bölge olarak seçildi. Altın

Altın arama çalışmalarını Erzincan İliç’te Fırat’a siyanür akıtan Kanada merkezli SSR Mining ve Çalık Grubu’na bağlı Lidya Madencilik ortaklığındaki Anagold Madencilik San ve Tic AŞ şirketleri yapacak.2019 yılında Dersim bölgesinde 43 bin 500 hektar alanda maden ruhsatı verilmişti. Buna göre Cevizlidere köyü birinci, Karayonca köyü ikinci, Karaoğlan köyü üçüncü, Doludibek köyü dördüncü ve merkeze bağlı Geyiksuyu köyü Sin mezrası ise beşinci ruhsat sahası olarak belirlenmişti.

Uzun süredir Ovacık köyleri arasında mekik dokuyan Çalık Grubu görevlilerinin köylülerden arazilerini şirkete kiralama konusunda ikna çabaları devam ediyor. 

Maçoğlu’ndan Açıklama

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, şirketin bölge ile yakından ilgilendiğini, Ankara’dan gerekli izinleri almaya çalıştıklarını duyduklarını söyledi.

Bölgenin tüm doğal zenginliklerinin yanı sıra yerel söylemle “İçinden yılan geçmeyecek” sıklıkta orman varlığına sahip olduğunu ifade eden Maçoğlu, şunları söyledi: “Bu talan ve yağma projelerine, ormanlarımızın yok edilmesine, çevrenin kirletilmesine ve bölgenin yaşanmaz hale getirilmesine biz burada olduğumuz sürece izin vermeyiz. Daha önce de olduğu gibi refleks göstereceğiz, karşı koyacağız, hukuki yollardan haklarımızı arayacağız, onların altın çıkartmak istedikleri her yerde biz olacağız. Kapitalizmin bir tek dağ, dere, orman bırakmadan rant alanı açma girişimlerine Dersim halkı izin vermeyecek.”