Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi Büyümeye Devam Ediyor

Dersim Belediyesi bünyesinde 2020 yılında açılan Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi büyümeye devam ediyor. Çeşitli yazar ve şairlerin arşivlerinden oluşan kütüphane, önemli belgeleri barındırıyor.

Dersim Belediyesi bünyesinde 2020 yılında açılan Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi, önemli bir büyüme ivmesi sergilemeye devam ediyor. Çeşitli yazar ve şairlerin arşivlerinden oluşan kütüphane, önemli belgeleri barındırıyor. Başlangıçta 4-5 yazarın koleksiyonlarıyla açılan kütüphane, zaman içerisinde 10-11 yazar ve şairin katkılarıyla genişlemiştir. Kütüphane, Prof. Dr. Kemal Kartal, Prof. Dr. Ali Nejat Ölçen ve Mimar Hasan Sökmen gibi isimlerin arşivlerinin yanı sıra Cemal Süreyya, Enver Gökçe ve Ahmet Arif gibi ünlü şairlerin eserlerini içeriyor.

Ayrıca, 200’e yakın Alevilik-Bektaşilik içerikli yazma eser ve 100’e yakın çeşitli ebatlarda orijinal tablo da yer alan kütüphanede Dersim’e ait kültürel ve tarihsel birçok eser de kütüphanenin zengin koleksiyonunda bulunuyor.

Kütüphanenin kurucusu olan araştırmacı yazar Mesut Özcan, şu anda kütüphanenin sadece bir kütüphane değil, aynı zamanda bir müze ve sanat galerisi niteliğinde olduğunu vurguluyor. Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması misyonunu başarıyla sürdürüyor.

Kaynak