Yeni Taktiğe Dikkat: Dolandırıcılar İş Başında

Uzmanlar yardım umuduyla paylaşılan kimlik ve banka bilgilerinin dolandırıcılar tarafından farklı alanlarda kullanıldığını ve ciddi mağduriyetler yarattığını belirtiyor.

Dolandırıcılar yeni yöntemlerle vatandaşların karşısına çıkmaya devam ediyor. Son aylarda kullanılan yollardan biri de yardım vaadiyle vatandaşların kimlik ve banka bilgilerinin ele geçirilmesi. Kötü niyetli kişiler bunun için vakıf ve yardım platformu kurmuş gibi hareket ederek vatandaşlara ulaşıyor. Daha sonra temas kurdukları kişilerden kimlik ve banka bilgilerini istiyor. Bilgileri ele geçiren dolandırıcılar hızla sırra kadem basıyor.

Vatandaşın En Fazla Şikayet Ettiği Konu Yardım Vakıfları

DW Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, son yıllarda kötü niyetleri kişilerin kullandığı yöntemlere sürekli yenilerinin eklendiğini ve vatandaşların bu konularda dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Kimlik, Pasaport Bilgileri ve Önemli Belgeleri 3.Kişilerle Paylaşmayın

Vatandaşları özellikle kimlik ve banka bilgilerinin paylaşımı noktasında uyaran Küçük, bu konuda özel bir dikkat gerektiğini, kimlik, pasaport ve diğer önemli belgelerle birlikte banka bilgilerinin de kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmaması gerektiğini söyledi.

Sikayet.var’ın paylaştığı bilgilere göre vatandaşların en fazla şikâyet ettiği konulardan biri de yardım vakfı olarak kendilerini tanıtan kişilerin vatandaşlara yardım vaadinde bulunması ancak kişisel verilerin paylaşımının ardından bir daha dönüş yapılmaması.

Örnek Vakalar

* “WhatsApp üzerinden ‘Yardım başvurunuz kabul edilmiştir’ diye mesaj geldi. Parayı göndermemiz için IBAN istediler. Attım IBAN’a 5 TL para gönderdiler. Tekrar parayı IBAN’a göndermemi söylediler. Yardım parasını göndermemiz için IBAN’ı kaydetmemiz lazım dediler. Kimlik seri numarasına kadar verdim, ses seda yok. Adıma açılan hiçbir hesaptan mesul değilim.”

* “WhatsApp üzerinden kimlik bilgilerini istediler. IBAN üzerinden 5 TL göndermemi istediler ve tüm bilgilerimi aldılar. 24 saat içinde dönüş yapacağız deyip dönmediler. Yazdım engele koydular. Arıyorum kapalı çıkıyor. Adım, şahsi kredi kartı, kredi hat vs. Gibi bir işlem hiçbir şekilde kabul etmiyorum…”

* “Yardimvakif.com sitesinden başvuru yaptım WhatsApp üzerinden. ‘Size yardımcı olacağım, yardım parasını göndermemiz için IBAN’ı kaydetmemiz lazım’ dediler. Seri no’yu ve T.C. kimlik numaramı istediler. İnternetten baktığımda herkesin şikayetçi olduğunu gördüm. Bilgilerimin 3. şahıslarla paylaşılmasında, herhangi bir maksatla kullanılmasında kesinlikle iznim ve rızam yoktur. Aksi takdirde iznim olmadan yapılacak işlemlerden Pandemi Yardım Vakfı ve yetkilileri sorumludur.”

* “Umutverir.com formu doldurarak yardım talebinde bulundum. Forumda TC kimlik numara girmemiz gerekiyordu. Ben de girdim ve o şekilde başvurdum. Biraz şüphelendim ve araştırdım. Şikayetleri gördüm. Bilgilerim kullanılarak herhangi bir usulsüzlük alışveriş, çek, senet, işletme GSM tel hatları gibi işlemlerinde rızam ve isteğim dışıdır. Diğer tüm hukuki haklarımı kullanırım benzeri durumlarda tüm sorumluluk İnsani Yardım Vakfı adı altında umutverir.com sorumludur.”

* “umutverir.com sitesinden yardım alabileceğimi söyleyip WhatsApp üzerinden TC kimlik numarası, seri numarası ayrıca IBAN numarası istendi. Hepsini attım. Başvurunun onaylandığı söylendi. Siteye girdiğimde şikayetleri okudum, adıma herhangi hat, banka hesap işlemi, vs olayla karşılaştığımda bu yazıyı şikayetçi olduğumda kullanabilmek adına yazıyorum adıma yapılan herhangi işleme kesinlikle rızam yoktur herhangi bir mesuliyet kabul etmiyorum.”

Kaynak