Yeşil Sol Parti Dersim’de Seçim Bürosunu Açtı

Yeşil Sol Parti, Dersim merkezde seçim irtibat bürosunun açılışını miting havasında gerçekleştirdi.

Dersim’de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimlerdeki çatı partisi Yeşil Sol Parti’nin seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Açılış Aktuluk’tan konvoy ile başladı. Açılışa Emek ve Özgürlük İttifakı adayı Ayten Kordu, ittifak bileşenleri Emek Partisi (EMEP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve HDP Dersim milletvekili Alican Önlü de katıldı.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu, Dersim’in büyük değerlerle dolu kadim bir kent olduğunu belirterek, “Toprağımızın güzel insanları, emekçiler, kadınlar, yoldaşlar, dostlar ve tek tek her bireyi hepiniz hoş geldiniz. Sizinle burada olmaktan onur ve şeref duyuyorum. Birleşenlerimiz, vekilimiz ve adayımız çok şey ifade etti. Benim paylaşacağım çok az şey geldi. Programlarımız olacak ama ben bugün yine de hem Dersim hem de genel olarak bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Depremde büyük bir acı yaşadık hala da o acıyı yaşamaya devam ediyoruz. Yaşamını yitiren her bir canımız da ışıklar içinde uyusun. Büyük bir yıkımdı ama yıkım bizim ülkemizde hiç bitmedi, yeni değil. Dersim, büyük değerlerle dolu kadim bir kent. Bu kadim topraklarda başta kadınlar olmak üzere herkes çok güçlüdür, direniş doludur. Bu topraklarda büyük değerler yaratıldı, büyük değerle yürüdük, genel mücadelemiz içinde bu böyledir. Onun için ben özgürlük ve demokrasi mücadelesinde öncelikle yaşamını yitirmiş her canımız için ‘anıları mücadelemize ışık tutuyor’ diyerek mücadelelerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

Mücadeleye Hep Birlikte Devam Edeceğiz

Kordu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Gerçekten çok heyecanlıyım. Alana ‘Jin, Jiyan, Azadi’ diyerek girdik. Bu artık bir slogan değildir. Artık mücadeleyle ilmek ilmek örülmüş, mücadelenin emeğiyle, kadınların direnişiyle dolu bir yaşam biçimidir. Onun için biz ‘Jin, Jiyan, Azadi’ derken aslında kadın mücadelemizin genel demokrasiye, özgürlüğe kattığı katkıyı ifade ediyoruz. Onun için ‘Jin, Jiyan, Azadi’ derken kadınlar olarak bu seçimde parlamentoda en yüksek temsiliyetle, temsiliyetimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu konuda Dersim halkına, Dersim kadınlarına da güveniyorum. Kadınlar olarak ta o temsiliyeti hakkıyla yapacağımıza inanıyorum. Elbette ki bunu tek başıma yapmayacağım, burada ki kadın arkadaşlarımla, yoldaşlarımla, halkımla, insanımla, birleşenlerimizle, sosyalistlerle, yurtseverlerle, devrimciler ve demokratlarla beraber yol yürüyeceğiz. Beraber başaracağız, beraber gerçekleştireceğiz. Birleşenlerle mücadelemiz sadece bu seçime dönük değildir. Öncesinde de vardı, bu seçimden sonra da devam edecektir. Hem eleştirileri, hem de önerileri dikkate alarak başta kadınlar olarak öncülüğünü gerçekleştireceğimizi biliyor ve inanıyorum. İnkar, soykırım, imha, ekonomik ve eğitimle ilgili sorunlar var. Bunların hepsiyle ilgili paylaşımlarımızı gerçekleştireceğiz. Bütün bu sorunların temsiliyetini, demokratik cumhuriyet inşası içerisinde en güçlü şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Mücadele kolay olmadı bundan sonra da kolay olmayacak. Mücadeleye hep birlikte devam edeceğiz. En büyük rol kadınlar ve gençlerindir. Kadınlar ve gençler olarak Dersim’de ve genel alanda tüm inançların hem de kimlikleri yok sayılanların, kadın haklarımızın, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere bütün haklarımızı geri alacağız.”

Ağır Bir Siyasal Süreç

Oldukça ağır bir siyasal süreçte seçim sürecinin son ayına girildiğini söyleyen SMF temsilcisi Evrim Konak, “Mevcut AKP MHP iktidarı tarihte görülmemiş bir ekonomik ve siyasal krizle zam ve baskı siyaseti uygularken, toplum kutuplaştırılmış, tüm ülke olanakları kapitalist sermayedarların ve bir avuç siyasetçi ve yandaşın cebine doldurmuştur” dedi. AKP döneminde yaşanan gelişmelere dikkat çeken Konak, “Cumhur ittifakı, seçimlerde, yoksulluğu, yıkımı, ayrıştırmayı derinleştirerek sürdürme vaadini ileri sürerken, Millet ittifakı ise işçi ve emekçilerin haklarına, Asgari ücrete, doğa yıkımına, kadına ve LGBTİ’lere yönelik yasaklara, baskılara, kutuplaştırmaya, tutuklama ve kayyumlara onay verirken, coğrafyamızın temel sorunları olan ekonomiye,  emek cephesine, kadınlara, LGBTİ’lere, Kürtlere, Alevilere ve doğaya ilişkin hiçbir program ortaya koymamıştır” dedi.

Asrın Felaketi Değil Asrın İhmali

Açılışta konuşan EMEP il yönetici Mustafa Taşkale, bu coşkunun alanlara sığmayacağını bunun daha başlangıç olduğunu söyleyerek “Hep birlikte kazanımlarımızı da kutlayacağız. Ülkemiz son yılların ve tarihinin en kritik seçimlerinden birine giriyor. Yaklaşık 20 yıldır halkımızı işsizliğe, yoksulluğa, adaletsizliğe mahkum eden bir ceberut iktidarı tarihin çöplüğüne gömmek için tekrar bir aradayız, tekrar sandık başlarına gideceğiz, mücadelemizi yükselteceğiz. Milyonlarca emekçiyi, yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkum eden bu iktidar kendi iktidarına gelince kendi saraylarında şatafat içerisinde yaşamaktadırlar. Onlarca uçağıyla, konvoylarındaki lüks arabalarıyla, yazlık kışlık saraylarıyla halkın gözüne baka baka kendileri şatafat içerisinde yaşarken bizler yoksulluk sınırının altında açlığa mahkum edilmiş durumdayız. Ezilen halklar olarak bunun hesabını alanlarda da soracağız sandıkta da soracağız” dedi.